Sitemap Partnere


Find lokal dyrlæge

  Skriv dit postnr.

    

 

Fødselshindring

Denne artikel:


Det er ikke ualmindeligt, at marsvin har problemer med at føde. Hunnen har veer, klager sig og bukker sig hele tiden ned mod kønsåbningen. Hvis man kan se en unge i kønsåbningen, kan man med forsigtighed fremtrække den. Som tommelfingerregel kan man sige, at en fødsel strækker sig fra 2 - 4 timer. Sker der ikke noget efter 4 timer, bør man kontakte dyrlæge, som evt. vil forsøge at behandle med vestimulerende midler, og hvis det skønnes nødvendigt måske foretage kejsersnit.

I forbindelse med en kompliceret fødsel er det ikke ualmindeligt, at dyret pådrager sig drægtighedssyge (se drægtighedssyge).

 

Marsvin

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

 


Nellerødvej 29
DK-3200 Helsinge

Bemærk
Informationer på Dyrlægevagten, erstatter ikke dyrlægekonsultation/diagnostisering eller anden form for professionel medicinsk behandling. Artiklerne er ikke et alternativ til at opsøge en dyrlæge eller diagnose for medicinsk behandling.

 

 

 

 


Annoncering
Muligheder for sponsorer og annoncører hos Dyrlægevagten
Links